Közlekedés, illetve parkolás Budakeszin, de hogyan?
Az mindenki előtt ismert, hogy a város sajátos településszerkezettel rendelkezik. A városon átvezető három nagy forgalmú állami gyűjtőút a történelmi városmagon vezeti át a főváros, illetve annak agglomerációjában lévő szomszéd települések forgalmát. A legnagyobb gépjármű- forgalmi terhelést (túlterhelést) a helyi úthálózatra a városon átmenő 8102. (Fő utca), illetve 1102. (Pátyi út) és 1103. (Temető utca) számú állami utak forgalmának elvezetése, átvezetése jelenti (ez a Fő utca tekintetében több mint 22.000 jármű egység/nap). Ebben a jármű mennyiségben benne található az önkormányzatnál elérhető nyilvántartás szerint jelenleg Budakeszin több mint 7.100 db jármű, melyből a személygépkocsik száma 5.861 db, míg a többi járműkategóriába sorolt járműé 1272 db.
Szinte mindennap tapasztalható, hogy a gépjárműforgalom milyen - a Város egyes részein jelenleg már elviselhetetlen - terheket ró a nagyobbrészt elavult, kisebb részben felújított - a forgalomhoz képest kis áteresztő kapacitású - úthálózatára, illetve az utak mentén élő polgárokra.
Sajnos vannak olyanok, akik azt gondolják, hogy nem minden közlekedési táblát kell komolyan venni, tetszés szerint megállhatnak, behajthatnak arra a területre, amely éppen nekik megfelelő.
Emellett problémaként merül fel az is, hogy a közúti gépjármű forgalomban résztvevők egy része a jogosítvány megszerzését követően fokozatosan „elfelejti” a KRESZ vizsgára megtanult paragrafusokat és azokkal csak akkor szembesül, amikor a rendőr vagy a közterület-felügyelő miután már a járművezető már elkövette a szabálysértést, illetve szabályszegést azokkal „szembesíti” őt valamilyen szankció általában figyelmeztetés, vagy jelentős összegű büntetés (helyszíni bírság) formájában. Annak segítő szándékával, hogy a jövőben minél kevesebbszer forduljon elő KRESZ szabálysértés városunkban, megelőző-figyelemfelhívó jelleggel tekintsünk át néhány KRESZ szabályt, amelyek megsértése szándékosan vagy gondatlanul Budakeszin is gyakran előfordul. Megjegyezzük, előzetesen azt viszont mindenkinek ismernie kell, hogy KRESZ szabálysértés vagy szabályszegés miatt helyszíni bírságot a rendőrség és bizonyos esetekben a közterület-felügyelő szabhat ki. A jelenleg hatályos szabálysértési törvény szerint, a helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet. Egyes jogszabályban (63/2012. (IV. 12.) Korm. rendelet) meghatározott közlekedési szabálysértések elkövetése esetén fix összegű helyszíni bírságot kell kiszabni. Ehhez hasonlóan, egyes KRESZ szabályszegések elkövetése esetén szintén jogszabály (156/2009. (VII. 29.) Korm. rendelet) határozza meg a kötelezően fizetendő helyszíni bírság összegét.
1. A Behajtás tilalma
A táblával jelzett behajtási tilalom vonatkozhat egy útszakaszra, vagy korlátozást jelenthet akár az egész településre. Budakeszin, a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművel csak engedély vagy hatósági szerződés birtokában lehet behajtani a megfelelő táblával megjelölt védett övezetekbe. Az egyéb utcákra vagy útszakaszokra vonatkozó behajtási tilalmakat az önkormányzat forgalomtechnikai rendelete tartalmazza.
A sokak által jól ismert „Mindkét irányból behajtani tilos” tábla azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani (KRESZ 14.§ (1) bekezdés n) pont).
A „Korlátozott forgalmú övezet (zóna)” jelzőtábla azt jelzi, hogy a „Korlátozott forgalmú övezet (zóna) vége” jelzőtábláig az úton, a táblán megjelölt súlyhatárt meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsival, vontatóval, mezőgazdasági vontatóval és lassú járművel közlekedni tilos. (a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 14.§ (1) bekezdés z/2 pont)
A "Behajtani tilos” a tábla azt jelzi, hogy az egyirányú forgalmú útra ebből az irányból behajtani tilos (KRESZ 14.§ (1) bekezdés z) pont).
A felsorolt behajtási tilalmak megszegése esetén a gépjárművezető jelenlétében vagy távollétében 30.000,- Ft összegű helyszíni bírságot kell kiszabni.
A ,,Kötelező haladási irány'' tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésben a táblán lévő nyíl (nyilak) által jelzett irányban (irányok valamelyikében) kell továbbhaladni (KRESZ 13.§ (1) bekezdés a) pont).
A kötelező haladási irány tábla hatályának megszegése esetén a gépjárművezető jelenlétében vagy távollétében 50.000,- Ft összegű helyszíni bírságot kell kiszabni!
2. A megállás és a várakozás
A „Megállni tilos” tábla azt jelzi, hogy - a forgalmi vagy műszaki okból szükséges megállást kivéve - megállni, valamint várakozni tilos (KRESZ 15.§ (1) bekezdés a) pont).
Járművel megállni - ha közúti jelzésből… más nem következik - csak az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad a KRESZ 40.§ (1) bekezdése szerint. A megállás fogalma: járművel a be- és a kiszálláshoz, vagy a folyamatos fel- és lerakáshoz szükséges ideig, illetőleg - ha a vezető a járműnél marad - egyéb okból legfeljebb 5 percig történő egy helyben tartózkodás. Az úttest fogalma: az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló része.
A fentiek következtében megállni, csak az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló részén szabad. Minden egyéb helyen, például járdán, füvesített területen, összességében az úttestet elhagyva, csak akkor szabad megállni, ha azt valamilyen jelzés megengedi.
Megállni tilos többek között a KRESZ 40. § (5) pontja szerint:
- útkereszteződésben és az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 méter távolságon belül, ha a közúti jelzésből más nem következik (megszegése esetén 15.000,- Ft helyszínbírságot kell kiszabni),
- kijelölt gyalogosátkelőhelyen, valamint a gyalogosátkelőhely előtt személygépkocsival, motorkerék-párral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méter, egyéb járművel 15 méter távolságon belül (a szabályok megszegése esetén 25.000,- Ft helyszínbírságot kell kiszabni),
- más járművel a villamos, autóbusz vagy trolibusz megállóhelyet, illetőleg taxiállomást jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül, kivéve, ha útburkolati jelből más következik,
- autóbuszöbölben továbbá,
a felsorolt helyeken az úttesten is tilos megállni, még akkor is, ha a megállást tábla nem tiltja.
A felsorolt KRESZ szabályok többségének megsértése esetén a gépjárművezető jelenlétében vagy távollétében 10.000,- Ft összegű helyszíni bírságot kell kiszabni (az ettől eltérő kötelező fix bírságösszegek a felsorolásban külön meg lettek említve).
Várakozás: a járművel a megállásnál hosszabb ideig történő egyhelyben tartózkodás. A „Várakozni tilos” tábla azt jelzi, hogy várakozni tilos. (KRESZ 15.§ (1) bekezdés b) pont). Tilos várakozni többek között (KRESZ 41.§ (2) bekezdés):
- ahol a jármű az útmenti ingatlanra való behajtást vagy az onnan történő kihajtást - az ingatlannal rendelkezni jogosult hozzájárulása nélkül - akadályozza;
- az úttesten ott, ahol a járdán a megállás megengedett.
Ezen felsorolt KRESZ szabályok megsértése esetén a gépjárművezető jelenlétében vagy távollétében 10.000,- Ft összegű helyszíni bírságot kell kiszabni azzal a kivétellel, hogy az útmenti ingatlanra történő behajtás/kihajtás akadályozása szabálysértésesetén 5-50.000,- Ft helyszíni bírság szabható ki.
3 . A járdán parkolás
Milyen szabályt sértek akkor, ha ott parkolok a járdán, ahol tábla, vagy útburkolati jel nem tiltja? Tehát (és ez okozza a legtöbb esetben a félreértést) járdán parkolni - az egyéb feltételek megléte esetén is - nem akkor szabad, amikor nem látható tiltás, hanem akkor, ha látható annak engedélyezése, azaz járdán várakozni nem akkor tilos, amikor tábla tiltja, hanem akkor szabad, amikor tábla engedi!
A járda fogalmát a KRESZ I. számú függeléke egyértelműen határozza meg. Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló − az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt − része; a gyalogút azonban nem járda.
A járdán (akár részben) megállni csak a négy feltétel egyidejű teljesülésekor szabályos. A KRESZ szabályai szerint a járdán csakis akkor szabad megállni, ha arra tábla vagy útburkolati jel engedélyt ad (viszont ha így jelölve megengedett a járdára hajtani, ott az úttesten tilos parkolni).
Ahol megengedett a járdán parkolás, ott arra is vigyázni kell, hogy a jármű a gyalogút szélességének legfeljebb csak a felét foglalja el, és a gyalogosoknak legalább 1,5 méter hely szabadon maradjon. Olyan járművel tilos felállni a járdára, amelynek egy tengelyére 1000 kg-nál több terhelés jut.
Kivételek természetesen a járdán parkolásra is vonatkoznak. Mozgáskorlátozott személy autója, betegszállító, gyerekszállító busz, kerékpár, kétkerekű segédmotor és motorkerékpár a fenti feltételek tiszteletben tartásával akkor is megállhat, ha azt tábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.
A járdán parkolás szabályainak megsértése esetén a gépjárművezető jelenlétében vagy távollétében 10.000,- Ft összegű helyszíni bírságot kell kiszabni ez alól kivétel az a megállási eset, amikor a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter hely nem marad szabadon, ugyanis ekkor 15.000,- Ft helyszíni bírságot kell kiszabni.
4. A mozgáskorlátozottak parkolása
A mozgásában korlátozott személyt, valamint a mozgásában korlátozott személyeket szállító jármű vezetőjét akkor illetnek meg a KRESZ bizonyos szabályai alóli kivételek, ha a mozgásában korlátozott személyt szállító jármű szélvédője mögött úgy lett elhelyezve az igazolvány, hogy előlapja a hatályosság és a jogosultság ellenőrzése céljából látható (218/2003. (XII. 11.) Korm. rendelet a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról). A mozgáskorlátozottakat szállító járművek részére fenntartott várakozóhelyet kiegészítő tábla vagy külön jelzőtábla jelezheti (KRESZ 17.§ (1) bekezdés e) pont), illetve felfestés is alkalmazható (KRESZ 17.§ (1). Ezzel összefüggésben meg kell jegyezni, hogy a felfestés önállóan is alkalmazható.
A KRESZ - 40. § (9) bekezdése szerint: A járdán a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű a (8) bekezdésben említett egyéb feltételek fennállása esetén akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.
Továbbá, a KRESZ 41.§ (3) bekezdése szerint (kivonatos közlés): a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla tiltja
A mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla tiltja. Korlátozott várakozási övezetben és várakozási övezetben a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője a járművével és – a KRESZ-ben foglaltak szerint, óratárcsa használatával egy óra időtartamig – a betegszállító gépjármű a várakozást ellenőrző órával (parkométerrel) vagy jegykiadó automatával ellátott várakozóhelyen, ellenőrző óra vagy jegykiadó automata működtetése nélkül is várakozhat.
Ugyanakkor, a mozgássérült igazolvány sem mentesít minden alól:
- Járdán a tábla/útburkolat jel megléte kivételével minden feltétel betartása kötelező!
- Ahol megállni tilos, ott mozgássérült igazolvánnyal is tilos!
A mozgáskorlátozott várakozóhelyen való jogosulatlan várakozás esetén a gépjárművezető jelenlétében vagy távollétében 50.000,- Ft összegű helyszíni bírságot kell kiszabni.
5. A "zöldterületen parkolás"
Végül meg kell említeni még egy olyan parkolási formát, ami tiltott, de nem a KRESZ előírásai szerint. Ez, a gépjárművel zöldterületen történő parkolás, ami Budakeszin – önkormányzati rendelet alapján - közösségellenes magatartásnak minősül és elkövetője 50.000,- Ft-ig terjedő helyszíni bírsággal, vagy természetes személy esetében 200.000,- valamint jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén 2.000.000,- forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki.
Kérjük, hogy minden gépjárművel történő parkolásnál szánjanak időt és figyeljenek oda arra, hogy a kiválasztott parkolási/várakozási területre milyen KRESZ táblával jelzett tilalmak, vagy engedélyek érvényesek. Ezzel ugyanis sok utólagos kellemetlenségtől mentesítik magukat és elkerülhetőek a KRESZ szabályok megsértése miatti jelentős összegű helyszínbírságok, pénzbírságok.
Reméljük cikkünkkel segítettünk a gépjárművezetőknek a jogszabályi előírások közötti tisztánlátásban.