Miért fontos az ingatlanok előtt lévő csapadékvíz elvezető árkok tisztítása?
A nagyobb esőzések idején különösen jelentős szerephez jutnak a vízelvezető árkok, melyekkel kapcsolatban két fajta árokról lehet beszélni. Az egyik ároktípus a megfelelő lejtése, valamint a vízbefogadó képessége alapján elvezeti a csapadék/belvizet, míg a másik ároktípus egy adott területről összegyűjti és ott fokozatosan elszikkasztja (talajba juttatja) a bele jutó vizeket.
Probléma akkor adódik, ha a szikkasztó ároktípus vízelvezető kapacitása kisebb, mint amennyi víz belefolyt, ezért a nagy esőzések alkalmával az árok képtelen a benne lévő vízmennyiséget megtartani, azaz az árok kiönt. Ezeket a helyzeteket viszont az is előidézheti, ha az árkok és azok átereszei eltömődöttek, vagy nem kellően tiszták, mert így lecsökken a közterületi árkok vízáteresztő képessége ezért nem tud létrejönni az egyenletesebb vízeloszlás a hosszabb ún. szikkasztó árkok esetében.
A közterületi vízelvezető árkokban összegyűlt csapadékvíz elvezetésénél ezért alapvető fontosságú az egyes átereszek teljes akadálymentessége. Ha ez nem biztosított - mivel a víz elfolyását az eltömődött, kellően ki nem tisztított átereszek gátolják - akkor egy-egy vízelvezető árok, vagy árokszakasz - akár ki is önthet, ami jelentős károk okozásával is járhat.
Sajnos sok helyen tapasztalható, hogy az ingatlanok előtt lévő közterületi csapadékvíz-elvezető árkok elhanyagoltak, rendszeres tisztításuk nem valósul meg ugyanis hulladékok, növényzet (az árokból kinövő bokrok, fák), vagy pedig a részben vagy teljes egészében betemetett árkok akadályozzák, teszik lehetetlenné a csapadékvíz szabad elfolyását.Ezért kiemelten fontos, hogy az árkok tisztítása rendszeres legyen. E kérdéskörben továbbá az is nagyon fontos, hogy a víz lefolyása után lehetőleg rövid időn belül a felhalmozódott hordalékoktól is megtisztításra kerüljön az árkokban lévő (sokszor sajnos elég szűk) áteresznyílás és annak környéke.
A témakörrel összefüggésben az is problémaként szokott felmerülni, ha egy hosszabb árokszakasz esetében egy vagy több ingatlantulajdonos az önkormányzat hozzájárulása nélkül betömi vagy megváltoztatja az ingatlana előtt lévő árok keresztmetszetét. Ugyanis ilyen esetben hiába tartják karban az ingatlan előtt/után lévő árkot a jogszabály követő ingatlantulajdonosok, sajnos a jogszabálysértő módon eljárt ingatlantulajdonos miatt az utcai vízelvezető árok nem fogja ellátni megfelelően a funkcióját, azaz kiönt.
A témakörre vonatkozó önkormányzati rendelet* szerint az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról, kaszálásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és egyéb hulladékok eltávolításáról. Ezzel összefüggésben fontos megjegyezni, hogy a rendelet szerint az árok tisztításából származó földet a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Kft. (BVV Kft.) az ingatlan tulajdonossal egyeztetett időpontban elszállítja.
Ezúton kérjük, hogy akit érint, a fenti jogszabályban foglalt kötelezettségnek szíveskedjenek eleget tenni, mert egy-egy nagyobb esőzés alkalmával komoly károkat okozhat az ingatlan előtt lévő esővíz elvezető árok nem megfelelő, vagy eltömött állapota!
A cikkben bemutatott témakörhöz tartozik, hogy az ingatlanok előtt lévő közterületi árkok és átereszek kialakításával kapcsolatos minden változás elvégzése (pl. gépjármű behajtó létesítése) csak az önkormányzat hozzájárulásával és engedélyével végezhető. (A tulajdonosi hozzájárulás nélküli építés ugyanis a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény szerint szabálysértésnek minősül.)
Fontos tudni, hogy az önkormányzati rendeletben foglalt szabályok betartását az önkormányzat, illetve a Budakörnyéki közterület-felügyelet ellenőrzi.
A hivatkozott önkormányzati rendeletben foglalt szabályok be nem tartása, vagy megszegése esetén természetes személy esetében 200.000,- valamint jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén 2.000.000,- forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki Budakeszi Város Önkormányzat Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 36/2013. (XI. 19.) számú önkormányzati rendelete alapján.
*Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról, valamint az ültetési /telepítési/ távolságról szóló 11/2011 (III. 24.) számú önkormányzati rendelete.