Figyelem, 2023. június 1-től megváltozott az alábbi jogszabály!!!
Budakeszi Város helyi környezet védelmével, az ingatlanok rendjével, valamint a településtisztasággal
és az ültetési (telepítési) távolságokkal foglalkozó önkormányzati rendeletének* bemutatása
Az alábbi önkormányzati rendelet 2023. májusában került módosításra, így cikkünkben már a módosított (2023. június 1-től hatályos) egységes rendeleti szöveg kerül bemutatásra.
A rendelet célja Budakeszi Város területén a köztisztaság fenntartása, az ezzel kapcsolatos feladatok, kötelezettségek és tilalmak helyi sajátosságoknak megfelelően történő rendezése ezért hatálya, a város közigazgatási területén állandó vagy ideiglenes jelleggel tartózkodó, illetve tevékenységet folytató magánszemélyekre, jogi személyekre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetekre egyaránt kiterjed.
A köztisztaság és a települési környezet fenntartása elsőrendű közegészségügyi érdek, ezért ennek előmozdításában mindenki köteles hathatósan közreműködni, a szennyeződést, fertőzést eredményező tevékenységtől, illetőleg magatartástól tartózkodni. A rendeletet kell alkalmazni a települési szilárd hulladékokkal, a háztartási hulladékokkal, azok kezelésével és ártalmatlanításával, a közterületek és ingatlanok rendjével, tisztántartásával, a köztisztasági szolgáltatásokkal összefüggő tevékenységre, valamint az ültetési (telepítési) távolság betartása esetén. Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes hulladékokra, a települési folyékony hulladékokra és az azokkal összefüggő tevékenységre.
Köztisztasági feladatok, az ingatlanok és a közterületek tisztán tartása
A város területén lévő ingatlanok tisztán tartásáról – ideértve a közös használatú részeket is - az ingatlan tulajdonosa, illetve használója köteles gondoskodni. Ezzel összefüggésben, az ingatlan tulajdonosának, illetve használójának feladatai:
a) az ingatlan tisztán tartása, kaszálása, hulladék- és gyommentesítése, valamint az ingatlanról a közterületre benyúló ágak, bokrok visszanyesése,
b) szükség esetén az ingatlanon belüli rovar- és rágcsálóirtás,
c) az ingatlan előtti - úszótelek esetén az épület körüli - járda, járda hiányában egy méter széles területsáv, a járda - vagy az ingatlanhatár melletti zöldfelület úttest széléig terjedő - teljes területének gondozása, tisztán tartása, gallyazása, metszése, valamint, szemét- és gyommentesítése,
d) a téli időszakban – szükség szerint – az ingatlanhoz tartozó havas járdaszakasz tisztítása és csúszásmentesítése,
e) az ingatlant érintő járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztán tartása, gyommentesítése, valamint a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok eltávolítása,
f) az ingatlanon lévő, időszerűségüket vesztett falragaszok, festések, reklámok eltávolítása.
A c) pontban előírt kötelezettség szilárd burkolatú út hiányában az ingatlanhatártól a forgalom által kialakított forgalmi sáv széléig terjed.
Az e) pontban elvégzett ároktisztításból származó földet a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Kft. (a továbbiakban: BVV Kft.) az ingatlantulajdonossal előzetesen egyeztetett időpontban elszállítja.
A gondozatlan járdaszakasz, járda melletti zöldfelület vagy a nyílt árok tisztítását, továbbá az ingatlant határoló közterületi zöldfelület kaszálását az önkormányzat az ingatlan tulajdonosának költségére a közterület, a zöldfelület védelme céljából elvégezteti!
A közforgalmú közúti közlekedés céljára szolgáló létesítmények esetében
- a belterületen lévő váróhelyiségek, várakozóhelyek, járdaszigetek és a járdától füvesített területtel vagy egyéb módon elkülönített megállóhelyek tekintetében az önkormányzat, a BVV Kft. útján gondoskodik.
- a külterületen lévő autóbusz-megállóhelyek tekintetében a közút kezelője köteles a rendszeres tisztántartásról, továbbá az ott keletkezett hulladék eltávolításáról gondoskodni.
Közterületen hulladékot csak az erre a célra rendszeresített és felállított gyűjtőkbe szabad elhelyezni. A szemétgyűjtők kihelyezése és rendszeres ürítése a BVV Kft. feladata (az elhelyezés pontos helyét és számát meg kell határozni), viszont ez a rendelkezés az üzletekre, vendéglátó-egységekre, elárusító-helyekre nem vonatkozik.
Az üzletek, vendéglátó-egységek, elárusító-helyek előtt a BVV Kft-től beszerezhető szemétgyűjtők elhelyezése és tisztántartása az üzemeltető feladata.
A szórakozóhelyek, vendéglátóipari és kereskedelmi egységek köztisztasággal kapcsolatos feladatai
A szórakozóhely, a vendéglátóipari és kereskedelmi egység (a továbbiakban együtt: üzlet) üzemeltetője - a tulajdonossal kötött eltérő megállapodás hiányában - köteles gondoskodni:
- az üzlet előtti járdaszakasz folyamatos tisztán tartásáról, hó- és síkosságmentesítéséről, zárás előtt a szemét összetakarításáról,
- minden év április 30-ig az üzletek külső és belső nagytakarításáról,
- a homlokzat és az épület szerkezeti egységeinek - különösen az előtető, a portál, az ernyőszerkezet és a cégtábla - karbantartásáról,
- az üzlet előtt - a bejárat közvetlen közelében - szabványosított csikktartóval rendelkező kézi hulladékgyűjtő elhelyezéséről, valamint annak szükség szerinti ürítéséről.
A közutak megtisztításával kapcsolatos feladatok
Aki a közutat beszennyezte vagy a közútra a közúti közlekedés biztonságát, zavartalanságát veszélyeztető anyagot juttatott, köteles a keletkezett veszély elhárításáról gondoskodni, a szennyezést, anyagot eltávolítani.
Az építés, bontás vagy felújítás alatt álló ingatlanok és az ezekhez kapcsolódó munkálatok következtében beszennyeződött út vagy egyéb közterület tisztítását a kivitelező köteles azonnal elvégezni.
Kivitelező hiányában az ingatlan tulajdonosa – vagy, ha ez aránytalan késedelemmel járna – a szennyezést elkövető jármű, eszköz üzemeltetője köteles a tisztításról gondoskodni.
A közterület rendje
Közterületen anyagot lerakni és tárolni, közterületet elfoglalni, illetve a rendeltetésétől eltérő módon használni csak az arra kiadott engedély alapján, az abban foglaltaknak megfelelően lehet. A közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos szabályokat a Budakeszi Képviselő-testület „a közterület-használat általános rendjéről, engedélyezéséről” szóló 20/2004. (IV. 22.) rendelete tartalmazza.
- A közterületek, sportolás céljára szolgáló területek beszennyezése tilos!
- A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése végett közterületen hulladékot, szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni, kiengedni vagy eldobni nem szabad. Építési hulladék lerakása a város területén tilos!
- A közterületre kihelyezett hulladéktárolókba háztartási hulladék nem helyezhető el!
- Közterületen bármilyen burkolat felbontása kizárólag a közút tulajdonosának és kezelőjének hozzájárulásával lehetséges!
- Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy az építési, bontási és felújítási munkálatok végzése során a keletkező hulladék, por és egyéb szennyeződés az építési területet természeti erők hatására se hagyhassa el!
- A városban a mozgóárusok, illetve alkalmi árusok kötelesek az árusítóhely környékét állandóan tisztántartani, az árusításból keletkezett hulladékot összegyűjteni és annak elszállításáról vagy kihelyezett szemétgyűjtőbe való elhelyezéséről gondoskodni!
- Szórakozóhely, vendéglátó-ipari egység, kereskedelmi üzlethelyiség, kerthelyiség és más elárusítóhely előtti járdaszakaszon és közterületen, a közterülethez közvetlenül kapcsolódó kapualjban, átjáróban a szeszesital fogyasztása tilos! (Ezen tilalom nem vonatkozik a rendezvény területére, ahol ideiglenes jelleggel, engedéllyel kialakítható a szeszesital-fogyasztás helye. Viszont az ilyen engedélyezett árusítás esetén a terület rendezvény utáni takarítását és tisztántartását a rendezvény befejezése után egy napon belül, saját költségén az köteles elvégezni, vagy elvégeztetni, aki részére az engedélyt kiadták.)
A bel- és külterületi ültetési (telepítési) szabályok
Az ingatlan határától a legkisebb ültetési (telepítési) távolságot a rendelet (alább közölt) melléklete tartalmazza.
Közterületen gyümölcsfa telepítése nem javasolt, helyette őshonos lombos fát, illetve cserjét javasolt ültetni. A közterületen lévő fa a közlekedést nem veszélyeztetheti. A telepítést a közművek - víz, gázvezeték, csatorna, elektromos hálózat – figyelembevételével kell végezni. Közút vagy járda mellé gyümölcsfa, díszfa, cserje stb. csak úgy ültethető, hogy a közúti közlekedést, a gyalogos forgalmat és a vízelvezetést (árkot) ne akadályozza.
Az ingatlan tulajdonosa, vagyonkezelője, használója köteles a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet 2.§ (2) bekezdése szerint meghatározott inváziós fajú fás szárú növény telepítése, pótlása esetén a növény továbbterjedésének megakadályozására. A kerítés vagy szomszédos épület mellé telepített növények vágását úgy kell elvégezni, hogy az ágak a kerítéshez és a szomszédos épülethez ne érjenek hozzá.
Telepítési távolságokra vonatkozó előírások a földterület határától (a 11/2011. számú önkormányzati rendelet 1. számú melléklete). Az ingatlan tulajdonosa (használója, kezelője) köteles megtartani az ingatlan határától számított alábbi legkisebb ültetési /telepítési/ távolságokat:
Szőlő, valamint egyéb bokor és cserje (élő sövény) nem nőhet 2 méternél magasabbra, valamint a kerítéstől számított ültetési távolság minimum 0,8 m és nem érintkezhet a kerítés vonalával.
Három méternél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb fa esetén (pl: birs, naspolya, füge, gömbjuhar, gömbszivar): 3,0 m.
Három méternél magasabbra növő közepes magasságú gyümölcs- és egyéb fa, valamint egyéb bokor, cserje (élő sövény, ciprus, tuja, babérmeggy) esetén (pl: meggy, körte, barack, kajszibarack, szilva): 4,0 m.
Dió, gesztenye, cseresznye, akác, fenyőfélék és egyéb magas növésű fa stb.: 6,0 m.
Ha épület építhető a telek határára, akkor a 3 méternél magasabbra nem növő gyümölcs és egyéb fa esetében: 4,0 m, míg a 3 méternél magasabbra növő gyümölcsfa, cserje és egyéb fa esetén az ültetési távolság: 6,0 m.
A cikkben ismertetett önkormányzati rendelet által felsorolt fogalmak
közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló terület, amelyet rendeltetésének megfelelően bárki használhat, ideértve a közterületnek közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom számára a tulajdonos (használó) által megnyitott és kijelölt részét, továbbá az a magánterület, amelyet azonos feltételekkel bárki használhat;
közterületi rend: a közterület rendeltetésszerű használatára, igénybevételére vonatkozó jogszabályok megtartása;
köztisztasággal összefüggő tevékenység: az egyes ingatlanok - ezen belül különösen a lakóépületek és az emberi tartózkodásra (üdülés, pihenés, szállás stb. céljára) szolgáló más épületek, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek és a hozzájuk tartozó területek -, valamint a közterületek tisztántartása;
települési szilárd hulladék: a háztartási hulladék és az egyéb szilárd hulladék, a nem veszélyes szilárd hulladék, továbbá a nem veszélyes építési hulladék, valamint zöldhulladék;
*Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról, valamint az ültetési /telepítési/ távolságról szóló 11/2011 (III. 24.) számú önkormányzati rendelete.
Fontos tudni, hogy az önkormányzati rendeletben foglalt szabályok betartását az önkormányzat, illetve a Budakörnyéki közterület-felügyelet ellenőrzi. A hivatkozott önkormányzati rendeletben foglalt szabályok be nem tartása, vagy megszegése esetén természetes személy esetében kettőszázezer forintig, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetében kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki Budakeszi Város Önkormányzat Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 36/2013. (XI. 19.) számú önkormányzati rendelete alapján.